Czerwiec 2017

Dobrowo - ruiny pałacu, Świdwin - zamek / cmentarz (video), Starogard - ruiny pałacu, Płoty - stary zamek / nowy zamek, Bienice - pałac XIX w, Dobra - ruiny zamku z XIII w.

Dobrowo - ruiny pałacu rodu von Kleist z XIX w.

Pałac wybudowano prawdopodobnie na XVI wiecznych fundamentach w stylu neogotyckim ok. 1900 r. dla rodziny von Kleist. Pałac posiada dwa tarasy: jeden na piętrze, nad którym znajduje się tarcza herbowa von Kleistów oraz drugi z tyłu budynku. Charakterystyczna jest również 5-kondygnacyjna wieża, przykryta ostrosłupowym hełmem. Wokół pałacu roztacza się zdewastowany park krajobrazowy z połowy XIX wieku. Po wojnie w pałacu mieściła się siedziba zarządu PGR i świetlica dla mieszkańców, następnie w latach 1965 - 2000 szkoła podstawowa. W czerwcu 2000 r. pałac kupił muzyk i biznesmen polsko-kanadyjskiego pochodzenia Michael John Oczko, który zamierzał zaadaptować pałac na hotel oraz lokalne centrum kultury, Po jego śmierci w roku 2010 pałac przeszedł w ręce Gminy Tychowo i szybko popada w ruinę.

Dobrowo – info od Emila Manke:

 

Rodzina von Kleist mieszkała tu od 1386 do 1945 roku. Ostatnim był Hermann Konrad von Kleist. Został zamordowany przez Rosjan lub Polaków w kwietniu 1945 r. Jego brat Ewald Albert von Kleist mieszkał w Schmenzin. Został zamordowany przez nazistów w Berlinie w tym samym czasie. Obaj byli nazistowskimi przeciwnikami. Moja matka pracowała tutaj jako służąca dla Hermanna von Kleista w 1935 roku. Mój dziadek był zatrudniony przez Herr von Kleist jako nadworny mistrz.

 

Świdwin - zamek Joannitów z XIII w.

Zbudowany w XIII wieku przez margrabiów brandenburskich celu ochrony szlaków handlowych. Pierwotnie gotycki, w XVIII wieku przebudowany w stylu klasycyzującego baroku z zachowaniem elementów architektonicznych z XIV wieku. Nazwa zamku pochodzi od joannitów, którzy od XVI do XIX wieku mieli w nim siedzibę swojej komandorii. Po 1945 roku zamek został zdewastowany, a następnie spłonął. Został odbudowany w latach 1962-1968. Obecnie użytkowany jest przez ośrodek kultury. 

Świdwin - cmentarz żydowski z XIX w.

Cmentarz żydowski (ul. Dobra Rycerskie) – powstały w XIX wieku na zboczu Żydowskiej Góry (Juden Berg). Do naszych czasów dotrwało około siedemdziesięciu nagrobków. Cmentarz został zdewastowany przez niemieckich nazistów w czasie nocy kryształowej. 

Starogard - ruiny pałacu rodu von Borck z XVIII w.

Barokowy pałac w stylu holenderskim został zbudowany w latach 1717-21 przez Adriana Bernarda von Borck. Pałac otoczony był parkiem zaprojektowanym w stylu francuskim. W 1945 r. stacjonował tutaj sztab niemiecki. Po wkroczeniu wojsk radzieckich,  nad wsią powstała wielka łuna palącego się zamku. Żołnierze radzieccy spalili pałac z cennym wyposażeniem. Po wojnie całe gospodarstwo upaństwowiono i utworzono państwowe gospodarstwo rolne. Obecnie pałac pozostaje w ruinie. Zachowany jest tylko główny ryzalit z tarczą herbową rodu von Borck, na którym bociany uwiły  gniazdo. 

Płoty - zamek von der Ostenów z XIII w. (stary zamek)

W miejscu obecnego zamku w XII wieku znajdował się drewniany gród. W 1277 roku rycerz Dobiesław Wotuch wzniósł siedzibę, w postaci kamienno-ceglanej wieży obronno-mieszkalnej. Pod koniec XIII wieku zamek stał się własnością rodziny Wedlów, którzy ufortyfikowali go kamienno-ceglanym murem. Kolejni właściciele – Heydebrekowie – przesunąwszy mur w kierunku zachodnim powiększyli dziedziniec. Najdłużej zamek był pod panowaniem von der Ostenów, którzy podwyższyli mur i w 1577 roku sprzedali zamek rodowi Blucherów. Wówczas gotycki zamek stał się renesansową rezydencją. W 1860 roku zamek został strawiony przez pożar, a reszty dzieła zniszczenia dokonała II wojna światowa. W połowie XX w. był pieczołowicie odbudowywany.Z pierwotnej budowli zachowały się dolne kondygnacje wieży oraz fragmenty kamiennego muru obwodowego.W swym obecnym kształcie prezentuje się jako doskonała, renesansowa rezydencja szlachecka, typowa dla Zachodniego Pomorza. Dziś jest siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Płoty - zamek Ebersteinów z XVI w. (nowy zamek)

Po sprzedaniu starej siedziby w 1577 r. Ostenowie wybudowali w pobliżu Nowy Zamek. Nowy zamek był architektonicznie podobny do starego. Przez lata zamek stawał się coraz bardziej reprezentacyjną budowlą. Obecny kształt nadał mu jego ostatni właściciel Karol Bernhard von Bismarck - wnuk brata "żelaznego kanclerza". Po rozbudowie Nowy Zamek uchodził za najpiękniejszą rezydencję ziemiańską na Pomorzu. Obecnie pełni funkcję internatu Zespołu Szkół Rolniczych. Na jego tyłach rozciąga się piękny park w stylu angielskim.

Bienice - pałac Kannenbergów z XIX w.

Neoklasycystyczny pałac rodziny Kannenberg, wzniesiony w 1876 r. Obok pałacu są pozostałości po zabudowie folwarcznej- najstarszy to ceglany spichlerz z 1863 roku oraz kamienna obora. Pałac obecnie znajduje się w prywatnych rękach i jest w dobrym stanie technicznym.

Dobra - ruiny zamku rodu von Dewitz z XIII w.

Budowa zamku rozpoczęła się w drugiej połowie XIII w. Na pocz. XIV w. po ataku Brandenburczyków zamek pozostawał w ruinie przez 20 lat. W 1338 r. właścicielem zamku został Ulryk Dewitz, który odbudował ruinę. Zarówno on, jak i jego następcy powiększyli zamek. W 1540 roku Jost Dewitz przeobraził zamek w renesansowa rezydencję. Niestety bankructwo Dewitzów (XVI w.) i późniejsze działania wojny trzydziestoletniej (XVII w.) powodowało ciągłe niszczenie zamku. Do końca XVIII wieku zamek pozostawał ruiną. W 1808 roku Dewitzowie ostatecznie sprzedali majątek. W tym też roku część zamku wysadzono w powietrze, by uzyskać materiał budowlany. Zachowały się fragmenty murów obwodowych, wieża do wysokości ok. 9 m i ruiny budynków z XVI wieku.

Comments: 0