Lipiec 2016

Raciążek - ruiny zamku, Pieranie - kościół, Kruszwica - Mysia Wieża / kolegiata, Biskupin - osada

Raciążek - ruiny zamku biskupiego z XIV w.

Zamek biskupi, murowany zbudowany w stylu gotyckim około 1340 roku. Obecnie w stanie ruiny, zachowały się jedynie fragmenty murów przyziemia.

Pieranie - kościół z XVIII w.

Kościół św. Mikołaja Biskupa, Sanktuarium MB Łaskawej. Wybudowany na miejscu dwóch wcześniejszych świątyń w 1735 r. Kościół jest unikatową budowlą drewnianą.

Kruszwica - Mysia Wieża (pozostałość zamku z XIV w.)

Mysia Wieża – ceglana, ośmioboczna wieża o wysokości 32 metrów, stanowi pozostałość zamku w Kruszwicy, zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku. Zamek początkowo był warownią, która miała strzec Kruszwicy przed Krzyżakami. Po upadku tego zakonu, stał się siedzibą kruszwickiej kasztelanii i starostwa. Został zniszczony (wysadzony) przez Szwedów w 1657 roku. Wieża ocalała i od 1895 roku jest atrakcją turystyczną.

Kruszwica - kolegiata z XII w.

Kolegiata św. Piotra i Pawła oraz Narodzenia NMP jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Budowano ją w latach 1120-1140. Pierwotnie była prawdopodobnie siedzibą biskupstwa. Wzniesioną ją z granitu i piaskowca.

Biskupin - stanowisko archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest jednym z największych w Europie. Obejmuje ono obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Wykopaliska pozwoliły na odkrycie śladów obozowiska sprzed około 10 tysięcy lat. W miejscu, gdzie około 6 tysięcy lat temu istniała neolityczna osada, zrekonstruowano „długi dom”. W rezerwacie archeologicznym zrekonstruowano osadę obronną z przełomu epok brązu i żelaza. 

Comments: 0