Lipiec 2016

Bożejewiczki - Silverado (video), Papowo Biskupie - ruiny zamku, Świecie - Stara Fara / zamek krzyżacki (video) / cmentarz przykościelny

Bożejewiczki - miasteczko Silverado City

Park Rozrywki "Silverado City", to kompleks rozrywkowy utrzymany w klimatach "Dzikiego Zachodu" usytuowany w Bożejewiczkach (wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim). Tu przenosimy się do czasów gorączki złota, która opanowała mieszkańców, napadów na banki i pojedynków rewolwerowców. To miasteczko westernowe stanowi odzwierciedlenie miast budowanych w czasach Dzikiego Zachodu. Są tu biuro Sheriffa wraz z więzieniem, hotel, bank, domek Dr Quinn, domek trapera, saloon, kościół i cmentarz.

Papowo Biskupie - ruiny zamku krzyżackiego z XIII w.

Ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego z XIII w. Był on jednym z pierwszych zamków-klasztorów na terenie państwa krzyżackiego. Zachowały się fragmenty murów i umocnień.

Świecie - Stara Fara (gotycki kościół z XV w.)

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Stanisława Biskupa. Kościół farny (Stara Fara) to kościół łączący w sobie szereg stylów architektonicznych, od gotyku po barok. Budowa rozpoczęła się w połowie XIV wieku i trwała około 300 lat.

Świecie - zamek krzyżacki z XIV w.

Zamek został wybudowany przez Krzyżaków na początku XIV wieku (po 1335 r.). Jest to gotycka budowla, która miała zdecydowaną przewagę nad wrogiem ze względu na swoje nietuzinkowe położenie. Znajduje się ona między rzeką Wisła i Wdą, i z tego też powodu w tamtych czasach była nazywana zamkiem wodnym. Wokół liczących blisko metr grubości murów pozostawiono przestrzeń do ćwiczeń i turniejów, a na narożnikach wybudowano cztery baszty. Zamek jako jedna z niewielu fortec średniowiecznej Europy został wzniesiony w stylu włoskim z owalnymi wieżami. Dla krzyżackich budowli typowe są wieże czworoboczne. Do dnia dzisiejszego przetrwało skrzydło północne oraz baszta północno-zachodnia, z której roztacza się widok na okolicę. Przeprowadzone w 2008 r. pomiary wykazały, że wieża odchylona jest od pionu w kierunku zachodnim o 106 cm, przy wysokości wynoszącej 34,73 m. Tym samym wieża zamku krzyżackiego w Świeciu, jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce, na szczyt której mogą wejść turyści. Na szczególną uwagę zasługuje jej wyjątkowe zwieńczenie w postaci krenelażu (ceglanych zębów) na kamiennych kroksztynach stanowiące ewenement w krzyżackim budownictwie militarnym i unikat w skali Polski.

Zamek odgrywał w historii bardzo ważną rolę. W 1410 roku, przed bitwą pod Grunwaldem, w okolicach Świecia gromadziła się armia udająca się na walkę. W późniejszych latach zamek kilkakrotnie przechodził z rąk krzyżackich do polskich. Poważnie zniszczony w XVII wieku podczas potopu szwedzkiego nie został odbudowany. Dewastacji dopełniła częściowa rozbiórka zamku przez władze pruskie.

Świecie - cmentarz przy kościele św. Andrzeja Boboli z XIX w.

Stary cmentarz przy kościele św. Andrzeja Boboli. Neogotycka świątynia z 46-metrową wieżą zbudowana w latach 1891-1894 pierwotnie była zborem protestanckim, po 1945 - kościołem katolickim. Większość grobów na starym cmentarzu pochodzi z XIX w.

Comments: 0