Lipiec 2016

Rogowo - park dinozaurów, Rzym - po drodze, Gniezno - katedra / Muzeum Archidiecezji / Muzeum Początków Państwa Polskiego, Marcinkowo Górne k. Gąsawy - miejsce śmierci Leszka Białego (video), Wenecja - Muzeum Kolei Wąskotorowej / ruiny zamku

Rogowo - park dinozaurów

Park dinozaurów. W położonym w okolicach Gniezna parku dinozaurów „Zaurolandia” można obejrzeć kilkadziesiąt modeli prehistorycznych gadów wędrując dwukilometrową ścieżką edukacyjną.

Rzym - po drodze

Gniezno - katedra z IX w. z Drzwiami Gnieźnieńskimi z 1180 r.

Katedra. Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to gotycki kościół katedralny znajdujący się na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Od 1000 roku był główną świątynią metropolii gnieźnieńskiej, Jest miejscem pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski. Tu odbyło się pięć koronacji królewskich. W archikatedrze znajdują się Drzwi Gnieźnieńskie - unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej, wykonany za panowania księcia Mieszka III Starego (w XII wieku). Jest na nich przedstawione życie św. Wojciecha. W podziemiach katedry można zobaczyć m.in. najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006 roku, odkryte podczas badań archeologicznych relikty budowli kamiennej z końca IX wieku, a także fragmenty murów bazyliki Mieszka I.

Gniezno - Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

W Muzeum Archidiecezjalnym znajdują się zabytki sztuki sakralnej należące do archidiecezji gnieźnieńskiej, często przeniesione z innych miejsc. Oprócz zbiorów katedry muzeum posiada kolekcje rzeźb sakralnych, portretów trumiennych, tkanin liturgicznych, medali, monet.

Gniezno - Muzeum Początków Państwa Polskiego

Muzeum Początków Państwa Polskiego gromadzi eksponaty archeologiczne oraz kultury materialnej i sztuki od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych, w tym szczególnie zabytki związane z historią Gniezna i ziemi gnieźnieńskiej. Księgozbiór muzeum liczy ponad 17 tysięcy pozycji.

Marcinkowo Górne k. Gąsawy - miejsce śmierci Leszka Białego

Leszek Biały (1186–1227) książę krakowski. Panował w latach 1194–1227. Zginął z rąk przeciwników politycznych  podczas zjazdu w Gąsawie w Wielkopolsce. Zaatakowany został w łaźni, skąd zdołał uciec na koniu, ale w pobliskim Marcinkowie najeźdźcy dopadli go i zabili. Jego śmierć zmieniła sytuację polityczną i przekreśliła realną szansę odbudowy królestwa polskiego.

Wenecja - Muzeum Kolei Wąskotorowej

Muzeum Kolei Wąskotorowej jest jednym z większych tego typu skansenów w Europie. Do eksponatów Muzeum należy głównie tabor wąskotorowy. 

Wenecja - ruiny zamku Diabła Weneckiego

Pozostałości zamku obronnego z XIV wieku. Został on zbudowany w ramach wielkiej akcji fortyfikacji Polski, podjętej w czasach Kazimierza Wielkiego. Zamek został zabezpieczony jako tzw. trwała ruina. Z zamkiem wiąże się legenda o tym, że straszy na nim Diabeł Wenecki, czyli jego najbardziej znany właściciel, Mikołaj Nałęcz.

Comments: 0