Czerwiec 2017

Swobnica - ruiny zamku (video), Banie - kaplica, Pyrzyce - miejsce pamięci narodowej, Przelewice - ogród dendrologiczny / pałac

Swobnica - ruiny zamku joannitów z XIV w.

Od 1234 r. Swobnica wraz z okolicznymi terenami należała do templariuszy. Po delegalizacji zakonu w 1312 r. jego dobra na Pomorzu przejęli joannici. Pod koniec XIV w. powstała tutaj potężna ceglana warownia otoczona murem o wysokości 15 m i wzmocniona przy bramie masywną wieżą o wysokości 35 m. W połowie XVII w. dobra joannickie zostały skonfiskowane przez Szwedów, a następnie przeszły we władanie rodziny Hohenzollernów. W 1 poł. XVIII w. zamek przebudowano na rezydencję myśliwską. Dawny dom zakonny przekształcono w wygodny trójskrzydłowy pałac z bogatym wystrojem barokowym, którego resztki przetrwały do dzisiaj. Mimo tych zmian od zewnątrz zamek zachował surowe ceglane elewacje łącznie z wieżą. Zamek pozostał w rękach Hohenzollernów do 1945 roku.. Po zakończeniu II wojny światowej zamek został okradziony, w późniejszym czasie obiekt był wielokrotnie dewastowany przez „poszukiwaczy skarbów”, którzy m.in. przebijali kominy w zamku. W czasie PRL zamek pełnił funkcję siedziby PGR (spichlerz). W 1993 roku obiekt został kupiony przez prywatnego inwestora z Belgii, który miał go wyremontować. W 2008 roku zawaliło się najstarsze skrzydło obiektu. W 2011 roku gmina Banie odzyskała zabytek i wyremontowano wschodnie skrzydło zamku, dach, wieżę. Zamek jest otoczony 2,5 ha parkiem krajobrazowym z XIX wieku, z bogatym drzewostanem.

Wieża ostatecznej obrony.

Joannici rozpoczęli w 1377 roku budowę zamku od postawienia potężnej wieży, wysokich murów obronnych i jednego skrzydła mieszkalnego. Pomieszczenia zamku były wielokrotnie przebudowywane. Z siedziby joannitów pozostała tylko wieża i mury obronne, piwnice i fragment fasady.

Obronne mury były wysokie na 15 metrów, a ich szczyt pokrywały blanki (czyli tzw. zęby, między którymi znajdowały się puste przestrzenie umożliwiające ostrzał nacierających wrogów). Narożna wieża, najpotężniejszy element  zamku, miała kwadratową podstawę, zmieniała swój przekrój na cylindryczny w wyższych partiach. Jej szczyt znajdował się na wysokości ok. 35 metrów nad ziemią. W dolnych kondygnacjach mieściły się lochy. Ponad nimi, w zewnętrznym murze zostały umieszczone wąskie otwory strzelnicze.

Pod koniec 2013 roku zakończył się remont zamkowej wieży.

 

Poddana skrupulatnej renowacji, umożliwia dostęp na swój obszerny szczyt, gdzie dostajemy się wchodząc po solidnych, ale bardzo stromych schodach. Wieża jest wielopoziomowa i pełna nieoświetlonych zakamarków z niskimi sklepieniami. 

Banie - kaplica św. Jerzego z XV w.

W 1417 r. joannici wybudowali tu szpital i wraz z nim kaplicę w stylu gotyckim. Początkowo kaplica służyła jako przytułek dla chorych, w tym trędowatych. Pomimo reformacji kaplica pozostała w rękach katolików aż do czasu włączenia regionu do Polski w 1945 roku. Zniszczona w czasie II wojny światowej, popadła w ruinę. Ruina kaplicy została wpisana do rejestru zabytków 5 grudnia 1963 roku. Kaplica została odbudowana w latach 1997–1998.

Pyrzyce - miejsce pamięci narodowej

Przelewice - ogród dendrologiczny i pałac z XIX w. wraz z zabudowaniami gospodarczymi

Pierwszy park przypałacowy w Przelewicach powstał ok. roku 1814 po zbudowaniu pałacu. Kolejni właściciele majątku modyfikowali park według własnych potrzeb i gustu. W latach 1933-38 ówczesny właściciel, niemiecki król hut, Conrad von Borsig przekształcił park w kolekcję dendrologiczną. Obok pałacu/dworu znajdują się zabudowania folwarczne z XIX w.