Czerwiec 2017

Pęzino - zamek (video), Marianowo - zespół klasztorny, Karkowo - ruiny pałacu (video), Chociwel - opuszczony pałac

Pęzino - zamek joannitów z przełomu XIV i XIV w.

Zamek (w jego pierwotnej formie) wznieśli na przełomie XIV i XV w. joannici, którzy od 1382 r. byli właścicielami Pęzina (nabyli go od rodu Borków). Zamek posiadał duże walory obronne zwiększone poprzez usytuowanie go w “widłach” dwóch rzek. Zamek otaczały głębokie fosy, a sama bryła postawiona została na planie czworoboku z jednym skrzydłem mieszkalnym i wieżą w jednym z narożników. Pod koniec XV wieku pęziński zamek był nawet siedzibą zakonnej komandorii. To właśnie z tego okresu zachowały się najstarsze fragmenty zamku – odbudowana cylindryczna wieża oraz fragmenty południowego, gotyckiego skrzydła, przylegającego bezpośrednio do wieży. Budowla, powstała na sztucznym wzniesieniu, wzorowana była na zamkach w Łagowie i Swobnicy. W południowo – zachodnim narożu założenia wybudowano potężną wieżę ostatecznej obrony – tzw. stołp..W 1492 zamek trafił do rodu Borków jako dziedziczne lenno zakonu w prywatnym posiadaniu. Ok 1600 r. przystąpiono do zakrojonych na szeroką skalę prac budowlanych wznosząc m.in trójkondygnacyjne skrzydło mieszkalne i przekształcając cały zamek w renesansową rezydencję, ze szczątkowo zachowanymi formami obronnymi. Od 1680 zamek był zarządzany przez rodzinę Puttkamerów, którzy w 1703 stali się jego właścicielami. W połowie XIX w. dobudowali oni do wschodniej pierzei skrzydła gotyckiego nowe skrzydło zwane neogotyckim. W latach sześćdziesiątych XIX w. Puttkamerowie uporządkowali otoczenie zamku wyburzając znajdujące się tam budynki gospodarcze. Na ich miejscu powstały tereny zielone. Po drugiej wojnie światowej zamek przekazano na mieszkania prywatne, przez co uległ znacznej dewastacji. Przekazany później na potrzeby PGR (Państwowe Gospodarstwo Rolne) był wprawdzie remontowany, ale prawdziwej renowacji doczekał się dopiero pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Obecnie jest w rękach prywatnych, ale po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem jest udostępniany do zwiedzania, łącznie z wejściem na wieżę, co jest dużą atrakcją zamku.

Marianowo - zespół klasztorny cysterek z XIII w.

Zespół poklasztorny w Marianowie należy obecnie do jednego z lepiej zachowanych obiektów architektury klasztornej cysterek na Pomorzu Zachodnim. Klasztor został ufundowany przez księcia szczecińskiego Barnima I w 1248 roku; nowo powstały klasztor otrzymał wezwanie Najświętszej Marii Panny i Wszystkich Świętych. Przez wieki swojego istnienia klasztor był kilka razy przebudowywany, prawdopodobnie w XIV i XV wieku. Do dzisiejszych czasów z potężnego zespołu klasztornego pozostał gotycki kościół z XIII wieku wzniesiony z czerwonej cegły, z dobudowaną pod koniec XIX wieku neogotycką wieżą, a także jedyne zachowane zachodnie skrzydło, przylegające do południowej ściany kościoła, oraz relikty skrzydła wschodniego; budynek klasztoru poddawany jest ciągłej renowacji. Widoczne są również fragmenty muru otaczającego wirydarz i ogród. 

Karkowo - ruiny pałacu z około 1900 r.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1338 roku, kiedy to ród von Wedlów rozciągnął prawo brandenburskie na ziemię karkowską. Przez lata zmieniali się właściciele majątku.. Z czasem, majątek ponownie przejęli Wedlowie. W 1861 r. wdowa po Florianie sprzedała własność wojskowemu porucznikowi von Schmidt-Hirschfeld. W 1892 r. majątek przeszedł pod własność rodziny von Derenthall, w której posiadaniu był aż do 1945 r. U progu II wojny światowej w 1939 r., majątek należał do Joachima von Derenthall, który posiadał 724 ha ziemi, pałac, cegielnię oraz wieś z jeziorem.

Pałac w Karkowie jest w ruinie. Powstał za sprawą rodu von Derenthall. Zlokalizowany jest w otoczeniu zabudowań folwarcznych i parku. Obiekt w stylu neogotyckim wzniesiono ok. 1900 r., z cegły na planie prostokąta. Był to budynek dwukondygnacyjny, podpiwniczony, pokryty dwuspadowym dachem. z ryzalitami przy narożnikach fasady, wysoką ośmioboczną wieżą oraz dwoma wejściami poprzedzonymi portykami pośrodku fasady i sterczynami. Niestety wieży już nie ma. Pozostałością po pięknie dawnego majątku w Karkowie jest park. Został on założony jeszcze w drugiej połowie XVIII w. Jego pierwotne granice zamykały się w obrębie ok. 7,5 ha. Niestety jego dawna kompozycja przestrzenna podupadła, a układ alejek został zatarty.

Chociwel - opuszczony pałac z XIX w.

Pałac wybudowany w latach 60. XIX wieku, przebudowany na przełomie XIX/XX wieku. Dawniej pełnił rolę siedziby KPGR- u. Później prywatni właściciele urządzali tu dyskoteki. Obecnie pałac nie jest użytkowany. Dach pałacu jest po remoncie.

Comments: 0