październik 2019

Steblewo - ruiny kościoła z XIV w. (video)Wiślina - brama-dzwonnica z XVIII w. (video)Koźliny - kościół z XIV w. (video)Krzywe Koło - dom podcieniowy z XIX w. / kościół z XIV w. (video), Miłocin - mennonicki cmentarz przy pozostałościach kościoła z XVI w. (video) / dom podcieniowy z XVIII w. / ruiny dworku, Koszwały - dom podcieniowy z XVIII w. / stary dom / kościół ze starymi płytami nagrobnymi (video)

Steblewo - ruiny kościoła z XIV w.

Ruiny jednego z największych gotyckich kościołów ceglanych na Żuławach Gdańskich. Zbudowany przez Krzyżaków w XIV wieku. Od 1584 do 1945 świątynia była kościołem ewangelickim z prawem patronatu miasta Gdańska. Częściowo zniszczona przez Szwedów w 1628, odbudowana została za pieniądze gdańszczan. W 1945 spalona przez Armię Czerwoną. Zachowały się mury zewnętrzne oraz część masywnej wieży frontowej, a także zabytkowy cmentarz przykościelny ze stelami nagrobnymi z XVIII i XIX wieku. W ostatnich latach uporządkowano otoczenie świątyni i wyremontowano pobliską 150-letnią kaplicę grobową rodziny Wessel, pełniącą obecnie funkcję lapidarium.

Wiślina - drewniana brama-dzwonnica z 1792 r.

Brama-dzwonnica (prawdopodobnie pozostałość po nieistniejącym gotyckim kościele) ma drewnianą konstrukcję słupową, oszalowaną deskami. W części parterowej zabytku znajdują się półkoliste otwory bramne z dwuskrzydłowymi wrotami. Piętro nakryte jest czterospadowym dachem z iglicą i chorągiewką z datą "1792".

Koźliny - kościół z XIV w.

Murowano-szachulcowy kościół filialny pw. MB Różańcowej z 1353 r. w stylu gotyckim. Na przełomie XV i XVI wieku został rozbudowany o nawę i wieżę frontową. Wieża w konstrukcji szachulcowej została wzniesiona w latach 1684 - 1686. Wewnątrz zachowało się w znacznym stopniu oryginalne wyposażenie. Szczególnie wartościowa jest ambona wykonana z czarnego dębu z 1694 r.

Krzywe Koło - Mennonicki dom podcieniowy z XIX w.

Krzywe Koło - kościół z XIV w.

Kościół filialny pw. Znalezienia Krzyża Świętegozostał wybudowany w XIV w., przebudowany w latach 1685-1686. Wieża została dobudowana w 1747 lub 1748 r. Przed II wojną światową był to kościół ewangelicki. 

Miłocin - mennonicki cmentarz przy pozostałościach kościoła z XVI w.

Pozostałości ewangelickiego cmentarza przy fundamentach nieistniejącego kościoła pochodzącego z XVI wieku, a rozebranego w 1954 roku. Był konstrukcją ryglową z wieżą nakrytą smukłym hełmem. 

Miłocin - dom podcieniowy z XVIII w.

Obszerny dom podcieniowy z bogatym szczytem pochodzi z 1731 roku. 

Miłocin - ruiny dworku

Ruiny dworku z 1800 r. i ruiny pobliskiego domu.

Koszwały - dom podcieniowy z 1792 r.

Koszwały - stary dom

Koszwały - kośćiół ze starymi płytami nagrobnymi

W latach 80 XX wieku w miejscu kościoła z XIV w., spalonego w 1945 r. zbudowano nowy kościół, a wydobyte wówczas XVII i XVIII-wieczne płyty nagrobne, poddano renowacji i przytwierdzono do murów nowego kościoła.

Comments: 0