Czerwiec 2017

Moczyły - ruiny kościoła (video), Karwowo - ruiny kościoła (video), Glinna - cmentarz, Nowe Czarnowo - krzywy las

Moczyły - ruiny kościoła z XIII w.

W środku wsi znajdują się malownicze ruiny kościoła wzniesionego pod koniec XIII w. Była to budowla jednonawowa, na planie prostokąta, wybudowana bez wieży. Do budowy użyto kamienia narzutowego i cegły, natomiast strop przykrywający wnętrze wykonano z drewna. W XVII w. kościół został przebudowany i do zachodniej ściany dostawiono drewnianą dzwonnicę, w której powieszono dwa dzwony. Kościół został uszkodzony w trakcie działań wojennych, w latach 60. XX w. nieużytkowany kościół popadł w ruinę. Dzisiaj z dawnej świetności nie pozostało prawie nic, jedynie fragmenty portalu, trzy półkoliste okna i na ścianie wewnętrznej trzy polichromowane zacheuszki - znaki konsekracyjne kościoła. Ruin pilnuje i towarzyszy zwiedzającym kot J

Karwowo - ruiny kościoła z XIII w.

Pozostałości średniowiecznego kościoła gotyckiego. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

Kościół powstał w drugiej połowie XIII wieku. Forma pierwotnych okien w ścianie wschodniej, które były zakończone okrągło i miały kształt wysmukły, wskazuje na powstanie budowli ok. roku 1250.

Kościół murowany z granitowych kwadr był budowlą salową, założoną na planie prostokąta. Zachował się oryginalny wczesnogotycki portal. Cała elewacja wschodnia i wszystkie otwory okienne pochodzą z okresu XIX-wiecznej gruntownej przebudowy (1896 r.). Wtedy też powstała interesująca w formie neogotycka wieża, ośmioboczna ceglana na kamiennej czworobocznej podstawie. Wiodły na nią spiralne, drewniane schody. Zwieńczona była latarnią i ceglanym stożkowym hełmem.
Kościół został znacznie uszkodzony podczas działań wojennych w kwietniu 1945 roku, gdyż na wieży znajdował się punkt obserwacyjny wojsk niemieckich. Od tamtej pory jest ruiną. Wyposażenie kościoła nie zachowało się.

Kościół wraz z przylegającym doń cmentarzem otoczony jest kamiennym murem. Pochowani na przykościelnym placu, dawni mieszkańcy Karwowa doczekali się symbolicznego lapidarium. Składa się na nie kilka ocalałych, przedwojennych nagrobków.

Glinna - cmentarz żołnierzy niemieckich

Cmentarz Wojenny Żołnierzy Niemieckich w Glinnej – od 2009 r. zwany Niemieckim Cmentarzem Wojennym w Glinnej - Starym Czarnowie. Jeden z 13-stu zbiorczych cmentarzy wojennych w Polsce gdzie pochowani są żołnierze niemieccy, którzy zginęli podczas działań wojennych na terenie Polski.

Nowe Czarnowo - krzywy las

Niedaleko Nowego Czarnowa  znajduje się przyrodnicza osobliwość – sosnowy las, w którym pnie drzew rosną wbrew prawom natury. Zakrzywiają się pod kątem prostym, tworząc kształt litery "C". Jest to skupisko około stu zdeformowanych sosen rosnących na obszarze około 0,3 ha. Posadzono je najprawdopodobniej w 1934 roku. Trudno jest dziś jednoznacznie wskazać cel, w jakim drzewa poddane zostały deformacji. Leśnicy badający Krzywy Las stwierdzili, iż sadzonki były celowo uszkadzane mechanicznie. Wśród wymienianych hipotez jest taka, która tłumaczy skrzywienia uszkodzeniem młodych drzewek przez czołgi stacjonujące tu wiosną 1945 roku. Inna zaś zakłada, że próbowano zdeformować pnie drzew, by wykorzystać je kiedyś do budowy kadź, beczek, kłonic do wozów drabiniastych, mebli lub innych przedmiotów użytecznych człowiekowi.

Comments: 0